Ο Σπόρτιγκ νίκησε 65-54 στην Καλλιθέα το Π. Φάληρο ~ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Ο Σπόρτιγκ νίκησε 65-54 στην Καλλιθέα το Π. Φάληρο

Το sporsthero.gr/basket είναι και στην Καλλιθέα όπου αγωνίζονται σε εξ αναβολής αγώνα της Α2 Νότου γυναικών Π. Φάληρο Σπόρτιγκ. Το σκορ είναι 13-13 στο 10 ΄ και γίνεται ένα αμφίρροπο όπως αναμενόταν παιχνίδι . Εντυπωσιακός ο Σπόρτιγκ στο β΄ δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 8π. και πέτυχε 23. Σκορ 21-36 και με νίκη ο Σπόρτιγκ θα βρεθεί ξανά στην κορυφή συγκάτοικος της Τερψιθέας . Στο γ΄ δεκάλεπτο η μορφή του αγώνα δεν έχει αλλάξει και ο Σπόρτιγκ έχει καθαρό προβάδισμα 36-49 . Tελικό σκορ 54-65. Το Π. Φάληρο ισοφάρισε 52-52 με τρίποντο της Τσίκουτα που ήταν εξαιρετική και άγγιξε την ανατροπή αλλά εν συνεχεία η ομάδα των Πατησίων δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο . Ο Σπόρτιγκ διαμαρτύρεται για μία φάση στο β΄ μέρος όπου έκλεψε την μπάλα και έφυγε στον αιφνιδιασμό και δέχθηκε τεχνική ποινή για διακοπή επειδή στην προηγούμενη φάση η Βλάχου ήταν στο παρκέ . Σε εκείνο το σημείο ο ΑΟΠΦ επιχείρησε την ανατροπή ισοφάρισε λίγο μετά αλλά τελικά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Γεωργία Νταή ήταν για μια ακόμη φορά καταπληκτική ενώ σπουδαία απόδοση είχε και η Χαϊκάλη . Από το Π. Φάληρο που είχε ένα καλό 15λεπτο στο β΄ μέρος εξαιρετική ήταν η Ευαγγελία Σταφάτου και θετικότατη η Τατία Τσίκουτα .

Δεκάλεπτα : 13-13, 21-36, 36-49, 54-65

Διαιτητές : Καλογερόπουλος Φ., , Ορφανός Εμμ.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Κούτσης , Σοϊλεμετζίδης): Τσίκουτα 11(3), Λόξα , Στεφάτου 18(2) , Δεγαίτη , Ζαχαράκη Ε. 2, Πεσκατζίου 6 , Θεοδωρομανωλάκη 4, Ζαχαράκη Μ. , Φλώκα 5(1) , Γιαμπάνη 8

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νίκλας): Κατσιμπίρη Ν. , Γιαννακάκου 3, Νταή 31(4), Βλάχου 7 , Κικιβαράκη 5(1) , Βούλγαρη 1 , Χαϊκάλη 18(2)